Ära oota päikesereisini - kontrolli oma keha nende nippidega

Nahavähk on paraku kõige sagedamini diagnoositavate vähkide hulgas nii noorte kui ka vanemate inimeste seas, kuigi haigestunute vanus on läinud aina nooremaks. Nahavähk on teiste vähivormidega seoses kergemini avastatav, sest nahavähk on nahal nähtav kasvaja.


Kuigi melanoom on teiste nahavähi vormidega võrreldes harvem esinev, on diagnoosiga hiljaks jäädes ka ravi edukus madalam. Seetõttu tuleb melanoom avastada võimalikult varases staadiumis. Uute või muutuvate sünnimärkide puhul selleks, et kindlaks teha, kas tegemist on murettekitava pahaloomulise sünnimärgiga, on soovitatav konsulteerida nahaarstiga otse või telemeditsiini vahendusel kasutades digitaalset dermatoskoopiat. Pärast kirurgilist eemaldamist ja histoloogiat saab patsient teada, kas tegu oli pahaloomulise sünnimärgiga. Samuti võib inimestele muret teha sügelev sünnimärk.

Nahavähki on võimalik varajaselt avastada, kui kontrollida enda ja partneri kehal toimuvaid muutusi regulaarselt kord kuus, et avastada nahavähi tunnused. Sinu abimehed naha kontrollimiseks on:

  • hästi valgustatud ruum,

  • kamm,

  • peegel.

Lihtne järjestus kogu keha kontrollimiseks:

1. Pea

Kasuta peeglit, et jälgida oma nägu. Nina, huuled, suu ning kõrvapealsed ja -tagused. Ülejäänud pea kontrollimiseks kasuta kammi, et juuksed lahku tõmmata ja nahka kontrollida. Võid juuste lahkuajamiseks ka fööni kasutada. Veendu, et kontrollid siiski kogu pead ka siis, kui sul on hõredad juuksed.

2. Käed

Veendu, et peopesadel asetsevatel sünnimärkidel poleks muutusi. Samuti vaata üle sõrmede vahed ja liigu pilguga kuni küünarnukkideni. Seejärel seisa peegli ees ja liigu pilguga küünarnukkidest üles, kontrollides ka kaenlaalused ja käsivarte tagumised küljed.

3. Ülakeha

Peegli ees vaata üle rindkere piirkond. Naised, siinkohal oleks vaja rindu tõsta, et ka rindade alt kontrollida. Kindlasti kasuta peeglit, et üle kontrollida ka enda kael. Keera end peegli ette seljaga ja haara pihku käsipeegel, et üle vaadata enda kael selja tagant ja seejärel seljapiirkond, liikudes pilguga alaseljani.

4. Alakeha

Selja tagant vaata peeglite abiga üle enda tuharad ja nende vaheline piirkond. Liigu pilguga jalgade tagaküljest kuni kandadeni. Keera end peegli eest ümber ja vaata hoolikalt üle enda suguelundite piirkond ja seejärel vaata üle enda jalad kuni varvasteni. Lõpeta oma keha kontroll vaadates üle varbavahed. Ära unusta tallaaluseid!

Dermtest võimaldab juba seitsmendat aastat kasutada teledermatoskoopia teenust, mille abil on võimalik nahavähki ja melanoomi Dermtesti partnerkliinikus distantsilt diagnoosida. Teenus on kättesaadav ka perearstide kabinettides, mistõttu on pahaloomulise melanoomi avastamine muutunud kättesaadavamaks. Teledermatoskoopia on teenus, kus kasutatakse spetsiaalset kaamerat ehk dermatoskoopi. Teledermatoskoopia teenuse puhul pöördub patsient Dermtesti partnerkliinikusse, kus patsiendiga tegeleb esmalt spetsiaalse väljaõppe saanud perearst või õde. Küsitakse põhjalikult patsiendi riskifaktoreid ja digitaalse dermatoskoobiga tehtud kahtlasest sünnimärgist saadetakse dermatoloogile Kui dermatoloog hindab sünnimärgi kahtlaseks, siis tehakse järgmisena rakuuuring laboris (ehk eemaldatakse sünnimärk kirurgiliselt) - alles rakuuurring laboris ütleb, ära kas tegemist on nahavähiga või mitte.

Dermtesti partnerkliinikud asuvad üle Eesti 15 maakonnas ning tasub teada, et enamik patsiente saavad kiire vastuse edasise tegevuse osas paari päeva jooksul dermatoloogilt. Dermtesti teenus on eriti vajalik piirkondades, kus vabu aegu dermatoloogide vastuvõttudele pole ülearu tihti ja ooteajad on mitu kuud. See tähendab, et professionaalne abi on kättesaadav ka maapiirkondades või saartel.

Kindlasti oleks hea kui inimesed käiksid kogu oma keha näitamas kord aastas ka dermatoloogil, aga kiireks kahtlase sünnimärgi kontrolliks on olemas Dermtest.

On tänuväärne, et visiidilt saate konkreetsed praktilised juhised: kas konkreetne sünnimärk tuleb jätta jälgimisele, kirurgiliselt eemaldada edasiste uuringute jaoks laboris või on tegemist ohutu tavalise neevusega, mis ei eelda arstlikku sekkumist.

Leidsid kahtlase murettekitava sünnimärgi? Broneeri sobiv aeg vastuvõtuks siin.

Allikas: https://www.euromelanoma.org/estonia/node/53


Jaga artiklit: