Apie įtartinus apgamus

Kaip pastebėti įtartinus apgamus ir kur kreiptis

Kaip pastebėti įtartinus apgamus?

Norint patiems pasitikrinti ant kūno esančius apgamus, privalu atsižvelgti į ABCD kriterijus, pagal kuriuos galima įtarti ankstyvą melanomą. Ši taisyklė yra naudojama dermatologų, klasifikuojant melanomą. Ieškoma šių požymių: asimetriją, pakitusi forma, netolygus paviršius, pakitusi pigmentacija, arba didelis (didesnis nei 6 mm) apgamo skersmens plotas. Svarbu nuolat stebėti net ir smulkiausius odos apgamų pakitimus, kurie gali reikšti besivystančia melanomą. 

Svarbiausias požymis į kurį reikia atkreipti dėmesį – greitas kitimas, kai per trumpą laiką (pavyzdžiui keletą mėnesių) apgamas kelis kartus pakeičia išvaizdą (spalvą, formą dydį).

Jei matote vieną ar daugiau iš šių paminėtų požymių, svarbu kuo greičiau kreiptis į dermatologą. Atkreipkite dėmesį, kad ne visi melanomos požymiai atitinka ABCDE kriterijus, tad reguliarus lankymasis pas dermatologą gali išspręsi visus rūpimus klausimus, susijusius su įtartinais apgamais.

ABCD taisyklė

Pagrindinai klausimai ir informacija apie ABCD taisyklę:.

A - Asimetrija
Ar Jūsų apgamo forma staiga pasikeitė?
Normaliai, apgamo forma turėtų būti simetriška ir abi apgamo pusės turėtų būti panašios.
B - Nelygūs kraštai (kontūrai)
Ar Jūsų apgamo kontūrai tapo nelygūs?
Pavojaus sveikatai nekeliančio apgamo kontūrai paprastai turėtų būti tolygūs ir neišlieję.
C - Spalva (spalvos pakitimai)
Ar pasikeitę Jūsų apgamo spalva?
Sveikatai pavojingų apgamų spalva gali turėti tamsiai rudą, juoda, raudoną, mėlyną ar net baltą atspalvius.
D - Pakitimai 
Ar Jūsų apgamai laikui bėgant keitėsi (didėjo, keitėsi atspalviai ar forma)?
Jei  pastebėjote, kad Jūsų apgamas per keletą mėnesių ar metus pakito (atsirado ryškus apgamo struktūros, formos ar pigmentacijos pakitimai) būtinai informuokite gydytoją.

Tyrimai parodė, kad nuolatinė odos apžiūra gali sumažinti melanomos mirtingumą populiacijoje iki 70%. Labai svarbu atsiminti, kad aptikus melanomą ankstyvoje stadijoje, galimybės pasveikti yra didžiausios. Ankstyva diagnostika užtikrina geriausius rezultatus, todėl reguliariai tikrinkite savo ir Jums artimų asmenų odos pokyčius!

Surasti artmiausią kliniką.

Šaltiniai: