Apie Melanomą

Kas yra melanoma

Dermtest siekia pagerinti ankstyvos melanomos diagnostiką.

Melanoma yra dažniausia odos vėžio forma, kuri buvo diagnozuota jau daugiau nei 100,000 kartų Europoje ir tai lėmė daugiau nei 22,000 su melanoma susijusių mirties atvejų 2012 metais. Svarbu žinoti, kad laiku pastebėta malanoma, gali būti išgydoma.

Anksti pastebėjus melanomą, yra 97-99 procentų tikimybė, kad tai gali būti pilnai išgydyta. Laiku nepastebėjus pirmųjų melanomos simptomų, vėžinės ląstelės sparčiai pradeda daugintis odos giluminiuose sluoksniuose ir toliau plinta į visą žmogaus organizmą. Prasidėjus šiam procesui, išgyjimo tikimybė sumažėja iki 20 procentų.

Melonoma dažniausiai pradeda vystytis iš apgamų. Dėl šios priežasties yra itin svarbu ant kūno esančius apgamus nuolat stebėti. Kai kurių apgamų struktūra ir pigmentacija yra labiau linkusi į melanomos vystymąsi.

Jeigu vienas ar keli ant kūno esantys apgamai jums kelia nerimą, svarbu kuo skubiau pasitikrinti.

Šiame puslapyje jūs sužinosite:

Kaip melanoma atrodo

Melanoma yra viena iš odos vėžio formų, kuri prasideda nuo pigmentinių ląstelių pokyčių. Pigmentinės ląstelės kartu su vėžinėmis ląstelėmis pradeda daugintis odos giluminiame sluoksnyje. Dėl to gali atsirasti neįprastai dideli, pakitusios formos ir pigmentacijos apgamai. Dėl šios priežasties yra itin svarbu atidžiai stebėti visus odos pokyčius ir lauku kreiptis į gydytoją.

Žemiau yra pateikta iliustracinė medžiaga, vaizduojanti skirtingus melanomos atvejus

Melanomos rizikos faktoriai

Faktoriai, kurie gali padidinti riziką susirgti melanoma:
 • Šviesi oda. Šviesesnė oda turi mažiau pigmento (melanino), tai reiškia, kad jūsų oda yra mažiau apsaugota nuo žalingų ultravioletinių spindulių. Jei esate šviesių ar raudonų plaukų, turite šviesios spalvos akis, šlakų ant odos ir lengvai nudegate saulėje, labiau tikėtina, kad jums gali išsivystyti melanoma nei žmonėms, turintiems tamsesnę odą. Tačiau melanoma gali išsivystyti žmonėms, turintiems tamsesnę odą.
 • Nudegimų saulėje istorija. Vieną ar daugiau kartų sunkiai sudegus saulėje, atsiranda didesnė susirgti odos vėžiu.
 • Pernelyg didelis ultravioletinių (UV) spindulių poveikis. Ultravioletiniai spinduliai (saulės, soliariumo ir kt.) gali padidinti odos vėžio riziką.
 • Geografinė lokacija. Žmonės, gyvenantys arčiau žemės pusiaujo, kur saulės spinduliai yra labiau tiesioginiai, gauna didesnį kiekį UV spindulių nei tie, kurie gyvena vidutinėse platumose. Be to, jei jūs gyvenate aukštesnėje vietovėje, jūs susiduriate su daugiau UV spindulių.
 • Didesnis apgamų kiekis ant kūno nei įprastai. Turint daugiau nei 50 apgamų ant kūno, yra didesnė tikimybė susirgti melanoma. Taip pat, neįprasta apgamų forma ir struktūra didina melanomos riziką. Tai yra mediciniškai žinoma kaip displazija nevi - padidėję apgamai, kurių forma ir spalva yra patikusi.
 • Melanomos atvejai šeimos ligos istorijoje. Jeigu kažkas iš jūsų artimųjų šeimoje arba giminėje sirgo melanoma, reiškia, kad jums yra padidėjusi rizika susirgti.
 • Silpna imūninė sistema. Žmonės, turintys silpnesnę imūninę sistemą, pavyzdžiui, tie, kuriems buvo atlikta organų transplantacija, turi didesnę riziką susirgti odos vėžiu.

Kaip apsisaugoti?

 • Naudokite apsauginį kremą nuo saulės ultravioletinių spindulių. Ultravioletinių spindulių radiacija gali pažeisti odos sluosknį net ir žiemos metu arba debesuotą dieną. Naudokite plataus spektro apsauginį kremą nuo saulės (apsaugantį nuo UVA ir UVB spindulių) su SPF filtru, kurio indikatorius būtų ne mažesnis kaip 30
 • Apsaugokite savo organizmą nuo saulės spindulių, kūną dengiančiais drabužiais, kepurėmis ir saulės akiniais.
 • Venkite aktyvių saulės spindulių. Venkite tiesioginės saulės spindulių vidurdienį, kuomet saulės spinduliuotė yra aktyviausia.
 • Atsargiai mėgaukitės saulės voniomis ir soliariumu. Yra įrodyta, kad dažnas lankymasis soliariume gali padidinti melanomos riziką iki 75%. Melanoma yra viena iš dažniausių vėžio formų, diagnozuojama jauniems žmonėms (25-29 m.), o mokslininkai tai priskiria prie jaunų moterų tendencijos dažnai degintis soliariumuose.
 • Apsaugokite vaikus. Vienas stiprus nudegimas saulėje vaikystėje arba pauglystėje gali padvigubinti riziką vėliau susirgti odos vėžiu.

Surasti artimiausią kliniką


Šaltiniai: