Korduma kipuvad küsimused

Ja spetsialistide vastused

Korduma kippuvad küsimused (KKK)

Siin on valik küsimusi ja vastuseid, mis aitavad selgitada Dermtesti uudse teenuse sisu. Juhul kui te ei leia vastust oma küsimusele, siis palun kirjutage [email protected]. Saata võite ka küsimusi teemade kohta, millest sooviksite rohkem teada.

Milleks on Dermtest mõeldud?

Dermtesti abil on võimalik lasta eriarstil kontrollida endale murettekitavaid sünnimärke. Näiteks selliseid, mis on hiljuti tekkinud, kuju või värvi muutnud või tekitavad kaebusi (veritseb, sügeleb). Tavaliselt kontrollitakse tasulise uuringu käigus 1-3 sünnimärki kehal.

Loe lähemalt millised on kahtlased sünnimärgid

Kas üle kontrollitakse kõik sünnimärgid kehal?

Lühike vastus on “ei”. Dermtest annab kiire võimaluse just probleemsele või kahtlasele sünnimärgile eriarsti hinnangu saamiseks, kuid ei asenda rutiinseid (minimaalselt kord kahe aasta jooksul) kontrolle spetsialiseerunud arsti juures nende puhul, kellel kõrgendatud nahavähi risk.

Samas teame, et eriarstidele on järjekorrad pikad ning seetõttu ongi Dermtest loodud, et ligipääsu esmasele kontrollimisele parandada. Vaatamata Dermtesti uuringu konkreetsele tulemusele, soovitame ikka pidevalt jälgida oma nahal toimuvaid muutusi ning võimalusel käia ka eriarsti juures kogu keha kontrollimas.

Teenuse kohta saad lugedasiit.

Miks ma ei saa sünnimärgist ise pilti nahaarstile saata?

Dermtesti kasutavas asutuses tehakse pilt digitaalse dermatoskoobiga, mis annab võimaluse hinnata nahaaluste kudede muutusi, mida tavapildiga kahjuks teha ei saa.

Tavapilt ei anna võimalust hinnata silmale nähtamatuid muutusi ning seda võimaldab ainult spetsiaalne valgustuse  ja suurendusega kaamera, dermatoskoop, mis annab arstile piisava informatsiooni esmase diagnoosi või edasise ravitegevuse otsuse tegemiseks.

Kui palju Dermtesti teledermatoskoopia uuring maksab?

Tegemist on tasulise teenusega. Ühe sünnimärgi uuring maksab sõltuvalt asukohast vahemikus 23-35 eurot, iga täiendav sünnimärk tavapäraselt 9-15 eurot. Hinnatase erineb regiooniti, sest lõpphinna määrab teenust pakkuv asutus. Sünnimärkide kontrollimise kogu visiidi maksumus sõltub seega uuritud sünnimärkide arvust. Täpsemat hinda teenuse maksumuse kohta küsige raviasutuselt, kes Dermtesti teledermatoskoopia teenust pakub.

Kuidas mu info liigub ning kes seda näeb?

Dermtesti kasutavate esmatasandi kliinikute juures laetakse teie sünnimärkidest tehtud pildid koos anamneesi infoga turvatud Dermato-onkoloogia kliiniku infosüsteemi serverisse, kust tehakse soov konsultatsiooniks. Neid andmeid näevad ainult tervishoiuteenuse osutaja registreeritud töötajad: õed ja arstid, kes konkreetset protseduuri läbi viivad. Dermatoskoopilist konsultatsiooni pakuvad Dermtesti süsteemiga liitunud Dr. Niine Nahakliiniku või teised spetsialiseerunud arstid, kes on läbinud spetsiaalse maailmas tunnustatud dermatoskoopia koolituse Austrias Gratzi Ülikoolis. 

Eriarst koostab konkreetsete patsiendi anamneesi andmete ja piltide analüüsimise teel dermatoskoopilise diagnoosi kirjelduse ning määrab edasise raviplaani ja esmase diagnoosi. Pilti teinud arst või õde teavitab teid seejärel tulemusest.

Info säilib Dermato-onkoloogia kliiniku infosüsteemi serveris, et järgmise visiidi puhul oleks võimalik jälgimisele jäetud sünnimärkide pilte ajas võrrelda. Dermtesti infosüsteem on seejuures vaid info edastamise kanal kahe tervishoiuteenuse osutaja vahel ning Dermtest OÜ teie isikuandmeid ei töötle.

Miks küsitakse minult enne pildistamist küsimusi, miks ei või lihtsalt pilti teha?

Visiidi alguses küsitakse anamneesi küsimusi. Kogenud arstid küsivad samu küsimusi ka tavapärase visiidi käigus. Küsimused aitavad eriarstil hinnata ka üldist inimese nahavähi riski ning selle põhjal teha teadlikuma otsuse konkreetse sünnimärgi diagnoosimisel. Näiteks juhul kui küsimuste tulemusena selgub, et inimese lähisuguvõsas on varem diagnoositud nahavähki, siis soovitavad arstid teil käia sünnimärke kontrollimas igal aastal.

Millised on ohtlikud sünnimärgid?

Teatud tüüpi sünnimärgist võib melanoom areneda sagedamini – need on düsplastilised e. ebatüüpilised sünnimärgid ning kaasasündinud hiidsünnimärgid. Mõnel inimesel võib neid esineda palju. Dr Pille Konno juhendab, kuidas mida oma nahal jälgida: "Tuleb pöörata tähelepanu sünnimärkidele, mille kuju, värv, suurus on muutunud ning mis on teistmoodi kui teised või kui ühes sünnimärgis on mitu tooni (eriti mustjaspruunid või sinaka läikega). Või sünnimärkidele mille suurus on rohkem kui 5mm. Mis haavanduvad, veritsevad. Mis sarnanevad haavaga, kuid ei ole kuude ega aastate jooksul paranenud (ja on aastaid nahal olnud)".

Düsplastilisi sünnimärke võib esineda ka perekonniti. Kui inimesel on üks või rohkem düsplastilist sünnimärki ja vähemalt kahel lähisugulasel on melanoom, on selle inimese risk haigestuda melanoomi >50 %.

Tutvu kahtlaste sünnimärkidega

Mida teha kui sul on mõni kahtlane sünnimärk?

Ühe või kahe sümptomi olemasolu ei tähenda veel tingimata melanoomi ja sellepärast on soovitatav lasta sünnimärk spetsialistil üle kontrollida.

Nahka soovitatakse jälgida igakuiselt. Kui on näha sünnimärkides olulisi muutusi, k.a. sügelemist, valulikkust, veritsust, eritist, koorikut või tekib uusi sünnimärke või nahamoodustisi, siis pöörduge lähimasse Dermtesti partner-kliiniku juurde või otse eriarsti poole. Juhul, kui teil on palju või ebatüüpilisi sünnimärke või olete põdenud nahavähki, siis külastage dermatoloogi vähemalt korra aastas.

Mis vahe on Dermtesti visiidil ja nahaarsti tavavisiidil?

Dermtest on suunatud inimestele, kes soovivad kiiresti üksikute sünnimärkide kohta dermatoloogi hinnangut saada. Dermtest on kvaliteetne ja kiire teenus, mis ei vaja eriarsti juurde kohale sõitmist, vaid mida saab teha lähimas perearstipraksises või teenusepakkuja juures. Perearsti meeskond on läbinud eraldi koolituse ja kasutab spetsiaalset riistvara dermoskoopiliste piltide tegemiseks.

Kui inimene kuulub melanoomi riskirühma, siis soovitame käia ka kord aastas dermatoloogi juures vastuvõtul ja lasta teha täiskehauuring. Tasub eelnevalt uurida, kas dermatoloogil on olemas dermatoskoop sünnimärkide uurimiseks. Visiidi ajal on oluline dermatoloogile uutest või muutunud sünnimärkidest rääkida ja neid näidata.

Millised on uuringu telekonsultatsiooni tulemused?

Dermtesti teenusega on võimalik eriarstilt telekonsultatsiooni teel saada esialgse diagnoosi vastuse koos nelja erineva tulemusega. Tegemist on üldiste näidetega ning võib ka olla väga spetsiifilisi juhtumeid. Sellisel juhul selgitatakse seda telekonsultatsiooni vastuses konsultatsiooni andva arsti poolt. 

  • Ei vaja edasist tegevust – tegemist on kas normaalse sünnimärgiga või näiteks keratoosiga, mis meditsiinilises mõttes ei vaja edasist tegevust. See vastus tähendab, et konkreetne sünnimärk või nahamoodustis ei ole tervisele ohtlik. Vaatamata vastusele, et sünnimärk on ohutu, soovitame teil hoiduda nahavähi riskiteguritest ning jälgida oma nahka ka edaspidi. Samuti soovitavad arstid kord aastas lasta kogu keha spetsialistil üle vaadata.  
  • Kordusvisiit/jälgimine – tegemist on üldiselt atüüpilise sünnimärgiga, mida eriarst soovib jälgimisele jätta ka 1-, 3-, 6- või 12-kuulise intervalliga. Seda selleks, et ei tehtaks asjatut kirurgilist eemaldamist ning lisaks ka selleks, et täpsemalt jälgida, kas sünnimärk muutub (ja kuidas muutub) või on lihtsalt atüüpiline. Vaatamata sellele, et see konkreetne sünnimärk vajab jälgimist, soovitame teil hoiduda nahavähi riskiteguritest ning jälgida kogu oma nahka ka edaspidi. Samuti soovitavad eriarstid kord aastas lasta kogu keha spetsialistil üle vaadata.
  • kirurgi vastuvõtt eemaldamiseks ja patohistoloogia  - tegemist on kahtlust äratava sünnimärgiga, mida dermatoloog soovib diagnoosi täpsustamiseks lasta kirurgil eemaldada ja laboris uurida (patohistoloogiline uuring).
  • biopsia (puurbiopsia/laastbiopsia) -   tegemist on kahtlust äratava moodustisega, millelt dermatoloog soovib võtta koeproovi selle mikroskoopiliseks uurimiseks diagnoosi täpsustamise eesmärgil. Puurbiopsia või laastbiopsia aitab nahakude täpsemini uurida, kuid ei ole nii invasiivne kui totaalbiopsia ehk sünnimärgi täielik eemaldamine. Puurbiopsiat/laastbiopsiat viivad Eestis läbi osa nahaarste ning samuti teevad seda kirurgid.
  • dermato-veneroloogi lisakonsultatsioon - tegemist on nahahaigusega, mida ei saa dermatoskoopiliselt täielikult diagnoosida, ehk on vaja teha lisaproove või soovitatakse konkreetset ravi näiteks nagu küretaaž-ravi arsti juures teha. 

Sain tulemuseks soovituse minna kirurgile, mis ma nüüd edasi teen?

Teledermatoskoopia teenust pakkuv raviasutus annab teile edasised juhised, kuidas käituda. Juhul kui midagi jääb ebaselgeks, siis kindlasti küsige pilti teinud õelt või arstilt. Tasub välja printida Dermtesti uuringu kokkuvõte, et oleks selge, millist sünnimärki eemaldada, paluda pilti teinud raviasutuselt või perearstilt saatekirja kirurgile, registreeruda lõikusele ning lasta kahtlane sünnimärk eemaldada.

Lisainfo: [email protected].